Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

Transport publiczny w Wiedniu

Stolica Austrii to metropolia jak niemal każda inna. Zorganizowana w sposób perfekcyjny, z dbającymi i porządek i wygodę w codziennym funkcjonowaniu ludźmi. Nie ma w tym nic dziwnego. Niewiele jest bowiem krajów, którzych mieszkańcy chcą i najwyraźniej lubią sobie utrudniać życie. Austracy wolą je sobie ułatwiac i ja ich rozumiem. Jednym z duzych ułatwień w tej materii jest transport publiczny, dostepny w Wiedniu.

Jest tak dobrze, że mieszkańcy miasta coraz częściej rezygnują z zakupu samochodów, jeśłi żyją i pracują w mieście. To się po prostu nie opłaca, skoro tak skrajnie tania i świetnie zorganizowana jest komunikacja miejska. To polityka lokalnych władz - zmniejszyć liczbę samochodów i zanieczyszczeń, sprawic by miasto było pachnące i wygodne dla jego mieszkańców. Trzeba przyznać, że im się to udaje.

Przede wszystkim metro
Mało gdzie można spotkac sie z tak dobrze opisanymi stacjami i tak świetną infrastrukturą tego środka transportu. W zasadzie po jednym dniu przestudiowania kilku z głównych linii metra (U1, U2, U3 i tak dalej) jesteś w stanie niemal bezbłednie odnajdować sie w plątaninie wind, korytarzy, stacji i węzłów. Po prostu spoglądasz na mapkę, bez wątpliwości wiesz, gdzie wysiąść, aby zmienić linię metra, która dowiezie cię do celu twojej krótkiej podróży.
Gdy wchodzisz na stację masz dwie mozliwości - skorzystać z kolejki po prawej lub po lewej. Jak wybrac? Nic prostszego - spoglądasz na wykres stacji po jednej strnie peronu, jeśli nie ma tam twojej docelowej nazwy stacji, znaczy to, że z całą pewnością trzeba wsiąść do wagonu po drugiej stronie :)
Stacje metra znajdziesz wszędzie, gdzie sa niezbędne. Są tak poukładane, że na powierzchni wszedzie jest łatwo do nich dotrzeć (a jeśli masz z tym problem, wszędzie są znaki, informujące, w którym kierunku masz sie udac by zobaczyć niebieski znak U - który oznacza właśnie metro. Z kolei wychodząc z metra zawsze znajdziesz się w takim miejscu, z którego do każdej turystycznej atrakcji jest bardzo blisko.

wiedeń metroDobry plan
Metro w wiedniu wydaje się być tak zrealizowane, jak wszystko w niemieckojęzycznych częściach Europy - z rozumiem i logicznie. Ułożenie stacji, sposób ich oznakowania, ultraczytelne znaki na stacjach w podziemiach, na powierzchnii, świetnie opisane windy prowadzące do różnych linii i stacji, czy w końcu punktualność kursowania pociągów.
Przykład? Prosze bardzo :) W windzie sa przyciski pozwalające na rozpoczęcie jej kursowania. Normlanie znajdziemy tam 1,2,0 i tak dalej. Ale w windach wiedeńskiego metra mamy przyciski z ikonami, które przedstawiają nazwy linii stacji lub ikonę wyjścia na powierzchnię. Jeśli na trasie jazdy windy masz możliwość udania się na 2 rózne  platormy dwóch różnych linii, w windzie znajdziesz dwa przyciski oznaczonymi nazwą każdej z linii osobno. Wydaje sie to oczywiste, gdy się takie rozwiązanie obserwuje, jednak na etapie planowania ktoś musiał pomyśleć i dołożyć wszelkich starań aby komunikacja urządzenia z człowiekiem była pełna i bezproblemowa.

Komunikacja naziemna
Oczywiste jest, że nie wszedzie dojedziemy metrem. Jednak tam, gdzie nie docierają linie podziemnej kolejki bez problemu dostaniemy się komunikacją naziemną. Autobusy i tramwaje to nowoczesne, komfortowe urządzenia, ciche i spokojne a kierowcy kulturalni i trzymający się rozkładu. Chociaż kilka razy widziałem jak kierowca zamknął dobiegającemu pasażerowni drzwi przed nosem :) Wątpię, żeby było to złośliwe z jego strony, ale przy odrobinie dobrej woli pewnie mógłby zrobić inaczej :)
Nie ma jednak wątpliwości, że nawet nie znając języka niemieckiego dojedziesz autobusem dokładnie tam, gdzie sobie życzysz. Nawet będąc pierwszy dzień w Wiedniu przy odrobinie ineligencji dasz sobie rade z podrózowaniem po mieście.

komunikacja naziemna wiedeńKonie tradycyjne oraz mechaniczne - widac kto ma priorytet w Wiedniu :)

Bilety
Kolejna zaleta i ułatwienie komunikacji publicznej. Można kupić bilety tanio i drogo, Na krótki lub długi okres czasu. Dla osób mieszkających w tym mieście idealnym rozwiazaniem jest bilet roczny za jakże logiczną sume 365 Euro :) Mi w zupełności wystarczył bilet tygodniowy za około 15 euro. Kupujesz taki bilet i masz dostep do wszystkich środków transportu. Co do jednego. Nie musisz martwić się niczym. po prostu trzymasz bilet w miejscu, do którego bedziesz miał dostęp w kazdym momencie, gdyby zaszła taka potrzeba. Łatwośc zakupu biletów oraz ich uniwersalność a także znakomita sieć transportowa w zasadzie załatwiają nam problem jeżdżenia po wiedniu. A jak często trzeba pokazywać bilet do kontroli? No cóż, nie wiem - mi sie to nie zdarzyło podczas tygodniowej eskapady w te rejony. Znajomy,  który mmetro w wiedniu
ieszka w Wiedniu opowiadał, że kontrole zdarzają sie bardzo rzadko, ale jeśli wtedy znajdzie się ktoś bez biletu, to poza wstydem i wiochą traktuje sie go jak przestępcę i zazwyczaj na powierchni czeka na niego kordon policyjny a kary za próbę oszukania systemu, który ufa obywatelowi tak bardzo, że nie sprawdza mu niemal nigdy biletów, są dotkliwe i idą w tysiące euro. Zatem rada dla cwaniaków z Polski i innych krajów, w których cwaniactwo jest narodowym sportem. W miejscach do których dawno temu dotarła cywilizacja cwaniaczyć sie nie opłaca. Kupuj bilet i już.

Doznania zapachowe
Wiem, czego się spodziewania po tym śródtytule. Zaskoczę was tak, jak mnie zaskoczyli ludzie w metrze i busach. Otóż wiedeński transport publiczny pachnie bardzo ładnie :) Nie wiem czy to zasługa wpuszczanych zapachów do stacji kolejki, czy po prostu ludzie, którzy utrzymują higienę systematycznie i na wysokim poziomie. Tak czy inaczej gdy wchodzisz do metra to, niezależnie od ilości na peronie lub w samym wagonie czuć przyjemny kwiatowy zapach, zapach delikatnych perfum, lub środków myjących typu mydło czy żele do kąpieli. Niby nic, niby oczywista rzecz, a jednak tak trudna do osiągnięcia w róznych częściach świata w sezonie nie tylko letnim... (tak, myślę tu o Polsce także).

Zatem jesli kiedykolwiek wybierzecie się do stolicy Austrii, doceńcie kunszt, z jakim pracowano nad tym, aby przyjemnie wam sie po tym mieście podróżowało.

Jeśli masz ochotę poznać szczegóły tras którymi podąża wiedeńskie metro - klikaj tutaj

 

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.