Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

chamstwo puubliczne

MODA NA CHAMSTWO

Coraz częściej spotykam się ze skumulowaną agresją w przestrzeni publicznej, w sklepach, na ulicach czy w sieci. Chamstwo, na które odnoszę wrażenie, że jest pełne społeczne przyzwolenie i za które nie grozi nikomu żadna konsekwencja zatacza coraz większe kręgi i poczyna sobie już tak śmiało, że ciężko to zrozumieć. Skąd się bierze takie nagromadzenie wulgarności, agresji i wynikającego z nich czystego chamstwa?

W ostatnich tygodniach spotkałem się ze skumulowaną ilością bezinteresownego, pełnego pogardy dla człowieka i jego wrodzonej godności zwyczajnego powszedniego burackiego chamstwa. Część z tych sytuacji dotyczyła bezpośrednio mnie, części byłem tylko obserwatorem lub pośrednim uczestnikiem. W tym artykule spróbuję poszukać powodów dla których ludzie którzy żyją w tym kraju tak lubują się i specjalizują się w besztaniu, obrażaniu i szmaceniu innych.

MAM KASĘ WIĘC MOGĘ
Nie, nie możesz. Zauważyłem taką prawidłowość, że jednymi z mocniej dotkniętych chorobą chamstwa (bo najpewniej jest to jakaś jednostka chorobowa natury psychiatrycznej) są właściciele firm, osoby zarządzające choćby minimalną ilością ludzi. Wydaje im się, że jeśli mają trochę kasy (w dodatku w zł, czyli gówno wartej walucie w świecie) to daje im to prawo pomiatania ludźmi, podnoszenia na nich głosu, krzyczenia, bycia wulgarnym i chamskim, przeklinania i ogólnie pomniejszania wartości człowieka, którego sytuacja życiowa (duża rodzina, kredyty) zmusza go do pracy u kogoś, cz raczej na rzecz kogoś.
chamstwo bogatychJestem w tej dobrej sytuacji, że nie mam tych obciążeń, dlatego niedawno zrezygnowałem z pracy dla ludzi, których tak zepsuły pieniądze (lub byli zepsuci już wcześniej w co wątpię) że jedyną formą rozmowy z nimi był krzyk i przeklinanie. Jakim piekłem musi być pracowanie przez lata w firmie, w której panuje atmosfera poniżania drugiego człowieka i braku jakichkolwiek wzajemnych relacji. Mam nadzieję, że w miejscach w których wy pracujecie sytuacja wygląda odmiennie. Jeśli nie, to warto pomyśleć nad zmianą pracy, albowiem życie jest tylko jedno i zmarnowanie go w miejscu, w którym dla drugiego człowieka jesteście nikim, powoduje zmarnowanie dni, których już nigdy nie odzyskacie

MAM CYCKI WIĘC MOGĘ
Najbardziej zaskakujące i jednocześnie głęboko smutne jest to, że z największą ilością bezczelności, pogardy ale przede wszystkim agresji i chamstwa spotykam się ze strony kobiet. Oczywiście nie wszystkich i nie zawsze (wyjaśnienie dla oszołomów, którzy uważają że takie stwierdzenie dotyczy każdego człowieka w populacji). Zawsze wydawało mi się, że obecność kobiety w jakimś gronie raczej łagodzi nastroje i wprowadza spokój, nawet jeśli udawany. Niestety, zapanowała moda na chamstwo. Również, a może przede wszystkim na chamstwo z cyckami. Ilość jadu, pogardy, mam cycki więc mogęniechęci, braku empatii, próby zrozumienia innego człowieka niż siebie, ale przede wszystkim narcyzmu i egocentryczności w żeńskim plemieniu przekroczyła już wszelkie granice. Na tyle, że w mojej opinii budowanie jakichkolwiek relacji z wieloma przedstawicielkami pozbawione jest sensu.
Podejrzewam, że powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak podstawowym jest społeczne przyzwolenie i akceptacja patologicznych babskich zachowań w przestrzeni społecznej.

Wieczne opowiadanie, jakimi to agresorami i sprawcami przemocy są wyłącznie mężczyźni, akcje pokazujące, że ofiarami wszystkiego są kobiety, wsparcie zarówno prawne jak i finansowe instytucji budujących i legitymizujących pogardę i mowę nienawiści wobec mężczyzn jest obserwowana i przejmowana przez kobiety. Widzą, że mogą, więc robią co chcą. Nie czują wstydu ani zażenowania, kiedy w miejscach publicznych besztają obcego, lub swojego mężczyznę. Uważają, że poniesiony głos, krzyk, robienie scen i małych wojen świadcz o ich sile i skuteczności. Otóż jest dokładnie odwrotnie. W mojej opinii człowiek, który zaczyna krzyczeć staje się słaby i godny jedynie pożałowania. Musi bardzo się bać, skoro musi krzyczeć, jak pies, który szczeka często tylko gdy czuje obawę i strach.
Podsumowując tą część - cycki nie wystarczą, by legitymować chamstwo. Nic nie wystarczy. Bycie człowiekiem polega na czymś innym. Na uczciwości, rozumieniu drugiego człowieka, okruchach dobra wobec siebie ale przede wszystkim wobec innych. Warto zacząć to rozumieć

chamstwo kobiet

BIEDA
Zauważyłem, że w krajach, w których ludzie jakoś sobie radzą, mają wiele spokoju i jednocześnie pracę, dającą im stabilne wystarczające na życie zarobki - żyją inaczej. Nie naskakują jeden na drugiego, nie warczą na siebie, każdy robi swoje a raz na jakiś czas spędzają czas razem i potrafią czerpać z tego radość niekoniecznie upijając się do nieprzytomności by wieczór uznawać za udany. W kraju, w którym wybory wygrywają chorzy z nienawiści do siebie, a więc także i do innych, ludzie nie może być tak samo.

Póki co nie podróżowałem zbyt wiele. Wręcz mało. Jednak kraje w których dane mi było spędzic choć jeden dzień od Polski różniły sie zauważalnie kilkoma rzeczamchamstwo z biedyi, w tym jedną szczególnie dla tego artykułu istotną. W ŻADNYM przypadku nikt tam nie był dla mnie chamski. Ba, nie był nawet nieuprzejmy. W większości przypadków tambylcy byli niezwykle pomocni i naturalni w swej uprzejmości. Od nastolatka, po emerytów. Nawet w kraju, który lata temu wydał na świat znanego miłośnika i piewcę uprzejmości - niejakiego Adolfa H. Czyli najwyraźniej da się. Mam niemal pewność, popartą wieloma opiniami emigrantów, że  ludzie opuszczają Polskę nie tylko ze względu na biedę i beznadziejność perspektyw, ale przede wszystkim na spokój panujący w miejscach do których wyjechali. Spokój życia, codzienności, spokój i zdrowie w relacjach z innymi ludźmi.
Jednak w miejscu, w którym niemal każdy ma jakiś kredyt (ja nie mam) a pasztet z obniżoną ceną wart jest zbesztania drugiego człowieka w walce o jego zdobycie do normalności było jest i będzie jeszcze bardzo daleko.

HYMN POLSKICH CHAMÓW (według harrolda)

z folwarku do miast
, z obory do fabryki
jak nas wychowujesz
, takie masz wyniki
to my, kultura robotnicza, to my, dzielnice pełne kiczu
to my te wszystkie polskie chamy

k......chamy cie polsko, k......chamy !
zobacz oryginał


KULTURA KONFLIKTU
Oczywiście, że w każdym miejscu na świecie ludzie się ze sobą różnią, kłócą, dyskutują, mają inne opinie, zdania i systemy wartości. To naturalne. Byłoby skrajnie nudno, gdy byłoby inaczej. Jednak różnić można się kulturanie, lub wulgarnie. Konflikt może mieć podłoże skomponowane z próby zrozumienia drugiego człowieka, lub z czystego dążenia do agresywnej konfrontacji. W Polsce nie umiemy się różnić. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Najpierw jako dzieci nie widzimy w domu, lub nie jesteś świadkami, prób porozumienia między rodzicami. Nie obserwujemy i nie jesteśmy uczeni na co dzień metod rozmowy i próby poznania uwag drugiej osoby, próby ich zrozumienia i wyjaśnienia swoich powodów odmiennego zdania czy opinii. Wbrew pozorom to dość proste - wystarczy zrozumiec że druga osoba to też człowiek i jeśli ma jakieś zdanie, to zapewne z czegoś ono wynika. Wystarczy odrobinę ciekawości i cierpliwości, by spróbować zrozumieć z czego. Zaskakująco często okaże się wtedy, że opinia która wydawała nam się absurdalna zaczyna mieć całkiem logiczne podstawy. Ona może nie mieścić się w naszym systemie wartości, ale naszego rozmówcę dużo bardziej rozumiemy, a może nawet szanujemy. A rozmowa oparta na szacunku wygląda zupełnie inaczej, niż ta, która tego szacunku jest pozbawiona.
kultura konfliktuZ drugiej strony warto popracować nad swoim językiem, W innych artykułach na tym blogu próbuję wyjaśniać, jakie metody komunikacji pozwalają na zwiększenie jej jakości i ulepszenia swoim relacji z ludźmi. Jeśli będziemy bowiem potrafili wyjaśnić nasz punkt widzenia, zwiększymy szansę na porozumienie z kimkolwiek. Im bardziej kontrowersyjne nasze opinie, tym ta komunikacja musi być bardziej precyzyjna.
Ani dom w wieku dziecięcym, ani tym bardziej szkoła nie uczą dzieci, a potem młodzieży, jak rozmawiać ze sobą, jak się kulturalnie i z szacunkiem do siebie różnić między sobą. Efektem tego wielopokoleniowego zaniedbania jest chamstwo na ulicach, społeczne przyzwolenie na chamstwo, rozpad związków, relacji międzyludzkich i rodzin. Ktoś powie że piszę tu o pierdołach i moda na chamstwo to wymysł kogoś, komu się nudzi... Poobserwujcie swoich znajomych i jakość ich życia, w tym jakość komunikacji z ludźmi i światem, a potem wyciągnijcie wnioski.

JAK BYĆ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM
W imię tak zwanego większego dobra, ludzie zamiast pozwolić sobie na podzielenie się swoimi obserwacjami, krytyką wobec osoby, którą znamy, wolimy milczeć zakładając że to jej / jego problem i nie będziemy tworzyć konfliktu, psuć znajomości i krytykować człowieka. To po części zrozumiałe i logiczne. Ja uważam, że jeżeli nam na kimś zależy i lubimy człowieka, to powinniśmy dzielić się z nim naszymi obserwacjami by lepiej mu się żyło. On sam bedzie wiedział co z naszymi uwagami zrobić.
Ludzka psychika zbudowana jest w taki sposób, że nie zauważamy błędów i wad w sobie samych. Najczęściej musi nam o tym powiedzieć ktoś inny. Moim zdaniem nigdy nie staniemy się lepszymi (na różnych polach) ludźmi, jeśli ktoś nie będzie miał odwagi zwrócić nam uwagi na nasze złe zachowanie, niegodne postępowanie, czy błędne już u podstaw myślenie na jakiś ważny, dotyczący przykładowo jakości i standardów naszego życia problem.
Z jednej strony jako społeczeństwo akceptujecie (piszę “wy”, bo ja tego nie robię) chamstwo i agresję w przestrzeni publicznej, z drugiej boicie się zwrócić uwagę komuś, kto postępuje niegodnie. Czy to nie schizofrenia?

 


Rekomenduję abyś (jeśli jesteś masochistą jak ja, i z niezrozumiałych przyczyn zostałeś/aś w Polsce) reagował na wszelkie przejawy braku kultury, chamstwa i bezczelności, zarówno w swoim bezpośrednim otoczeniu jak również w przestrzeni publicznej. Jeśli wystarczająco dużo osób będzie reagowało na to o czym piszę powyżej to może choć w małym stopniu uda się zmienić i zmniejszyć zalew prostactwa, prymitywizmu i chamstwa oraz wszelkiej, w tym słownej, agresji, która tak rozlała się po pokoleniach. Robiąc to warto pamiętać że wielkie rzecz zaczynają się od małej zmiany.

chamstwo w polsce

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.