Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

Ludzie w Wiedniu. Wiedeńska społeczność

Wiedeń to międzynarodowe miasto, kosmopolityczne, pełne różnych kultur i wyznań. Wyobrażaam sobie, że przy takiej ilości imigrantów może byc im ciężko. Ale nie jest, każda narodowość znajduje swoje miejsce w tym nieśpiesznym mieście, którego toleranacyjny charakter pozwala żyć spokojnie i bezproblemowo wielu zarówno rodowitym jak i napływowym członkom społeczności wiedeńczyków.

Wiedeń od 2009 r. uznawany jest jako najlepsze miasto do życia, wygrywa w studiach porównawczych koncernu doradczego Mercer w rankingu 221 miast całego świata. drugie miejsce zajmuje Zurych, a trzecie Auckland w Nowej Zelandii. W tym zestawieniu próżno szukac polskich miast. Nie dziwię się

Około 1/3 mieszkańców Wiednia to obcokrajowcy. To może byc zaskakujące, ale Niemcy są w Austrii największą mniejszościa narodową.

Podczas spacerów po wiedniu obserwowałem przekrój społeczeństwa. I szczerze mówiąc im dalej w miasto tym był on bardziej ciekawy. Przede wszystkim mamy tutaj ogromna, gigantyczną ilośc polaków. Wszędzie. Spotkałem  ich nawet w basenie. Na ulicy słyszy się język polski równie często co niemiecki. A może czasami nawet częściej. Nie będe ukrywał, że mi to przeszkadzało. Nie po to wyjeżdżam z kraju by słuchac polskiego języka gdziekolwiek sie tylko pojawię.
Kolejna bardzo zauważalna grupa to osoby o ciemniejszym i bardzo ciemnym kolorze skóry. Kobiety w szatach nie pozostawiających wątpliwości co do przynależności religijnej są widoczne bardzo często i wszedzie. Podobnie rzecz ma się z męzczyznami o ciemniejszej karnacji.
Zauważyłem też kilku przedstawicieli narodu Indyjskiego. Było to ciekawe połączenie kultur i wyglądu w tak w sumie ultra-europejskim kraju i mieście jak Austria i Wiedeń.

Całkiem liczną i chyba najbardziej sympatyczną mniejszością w Wiedniu sa azjaci. Nie pytajcie mnie czy to chińczycy, japończycy czy wietnamczycy. Nie odróżniam na pierwszy rzut oka. Wiem jedno - kobiety z azji sa przepiękne i sprawiają że spacer po wiedniu, czy wizyta w jednym z wielu miejsc, gdzie można się posilić za grosze ale bardzo smacznie staje sie doświadczeniem nie tylko kulinarnym lecz także estetycznym.

Nawet ostatniego dnia, gdy czekałem na środek powrotnego transportu przysiadło się do mnie kilka osób. Najpierw Austriak starej daty (super facet, poozdrawiam), Polak (młody zamknięty człowiek, wyborca pis-u, nie pozdrawiam), oraz uśmiechnięty od ucha do ucha, pełen radości mieszkaniec Szanghaju. I tak to tutaj jest :)

wiedeńczycy
Miks kultur, języków, smaków i religii - czyli Wiedeń w pigułce

Dzięki mojemu wspaniałemu hostowi (pokłony Matthias!) podczas mojej wizyty w wiedniu wziąłem udział w spotkaniu fanów CouchSurfingu, które odbywa się w każdy piątek w Hostelu Wombats. To dopiero było międzynarodowe towarzystwo. Poznałem tam przede wszystkim piękne kobiety z Mołdawii, Włoch, Autralii, kolesia z Kanady, Słowacji a także zakręconego dżentelmena z Brazylii oraz panią z Kongo. Nie mogło oczywiście zabraknąć polskiego akcentu. W tym towarzystwie znalazła sie również panna Polka. Trudno, co zrobić :)

Wiedeń selfiePrawie 35% spośród niemal 55 tys. jednoosobowych firm Wiednia założyli obcokrajowcy – a wśród nich ponad 305 Polacy. Przedstawiciele narodu Tureckiego dają sobie znakomicie rady w handlu i usługach, ci, którzy pochodza z dawnej Jugosławii postanowili zajmowac się transportem, często są wraz z Hidusami i przybyszami z Afryki taksówkarzami. Choć często zdarza się, że ludzie, którzy zamawiają taksówkę kładą nacisk na to, by kierowca był białego koloru skóry. Mi jest to obojętne. Człowiek to człowiek, nieprawdaż? Miasto realizuje program "Etnicznej ekonomii" co w praktyce okazuje się działac bardzo sprawnie i integruje poszczególne grupy społeczne

W godzinkę spotkasz w Wiedniu więcej przedstawicieli kultur, religii, regionów i stron swiata, niż mogoby Ci się kiedykolwiek wydawać. Nie zmarnuj tego doświadczenia. Rozmawiaj, pytaj, nawiązuj komunikację i relacje, ale nie bądź nachalny i natarczywy. Pamiętaj, że nie jestes u siebie i nalezy szanować zarówno lokalne obyczaje jak i prawo do wolności i przestrzeni drugiego człowieka.

A po za tym? Poza tym baw się dobrze ! Wszak temu służą podróże :)

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.