Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

strony internetowe sklepy internetowe

JAK NAPISAĆ DOBRY TEKST NA STRONĘ INTERNETOWĄ I BLOGA

Nie jest sztuką założyć mało wartościowego bloga, czy stronę internetową z minimalną ilością tekstu licząc, że to mało ważne. Tekst jest w internecie najważniejszy. Pokusiłbym sie o stwierdzenie, że jest on na wagę złota. Istnieją dość proste zasady, dzięki którym przygotowanie ciekawego, wartościowego zarówno dla czytelników jak i dla wyszukiwarek tekstu, stanie się proste i łatwe.

Wielu właścicieli stron internetowych nie rozumie, bądź nie chce zrozumieć że teksty na ich stronie mają wartość priorytetową. Część z nich nie pisze ani słowa, zlecając to twórcy strony, część wprost przyznaje się, że nie umie dobrze pisać we własnym, polskim, języku. Zakładają że fakt, że wydali pieniądze na stworzenie strony gwarantuje im że nie muszą tykać jej palcem, a wszystko zrobi się samo. Otóż nie zrobi.

POMYŚL ZANIM NAPISZESZ
Zasada pierwsza jest banalna i powinna wydawać sie oczywista. Zanim zaczniesz pisac na swoim blogu, lub opisywac produkt lub usługe na stronie internetowej, musisz wiedzieć o czym chcesz pisać. Jeśli masz wątpliwości, czy twoja wiedza jest wystarczająco bogata, daj sobie spokój, dokształć się i wróć. Ktoś, kto szuka informacji w sieci liczy na maksymalnie dobrej jakości wyniki wyszukiwania, w którym Twój tekst nigdy nie znajdzie się, gdy bedzie napisany źle i nieciekawie. Zastanów się zatem, jak Ty chciałbyś być potraktowany jako osoba szukająca informacji i napisz tekst, który będzie miał wstęp, rozwinięcie, zakończenie ale przede wszystkim będzie miał logikę i sens. Co z tego że znasz się na budowie rakiety. Twoi czytelnicy nie musza sie na niej znać. Napisz swój tekst w taki sposób, aby zrozumieli oni bez najmniejszych wątpliwości, o czym do nich piszesz i co w pisanym tekście chciałes im przekazać.

UŻYWAJ POPRAWNEGO JĘZYKA
Zdaję sobie sprawę, że internet przyjmie wszystko, jednak to od nas zależy jakiej jakości teksty i publikacje będziemy wstawiali na swoje strony internetowe lub blogi. Najczęściej to jakość używanego języka będzie określała nas jako twórców i ludzi w oczach osób szukających informacji o produktach, usługach lub pasjach innych ludzi w sieci. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wracam tylko na te strony i blogi, których autorzy (i autorki) potrafią w sposób ciekawy i sprawny posługiwac się językiem, a w ich artykułach i publikacjach widać nie tylko gruntowne wykształcenie językowe ale przede wszystkim charakter i osobowość. Tylko takie teksty dobrze się czyta. Możesz mi wierzyć, jeśli dobrze czyta się je Tobie, korporacja Google także doceni twoje starania. A chyba po to masz stronę lub bloga, aby być wysoko wyszukiwarkach prawda?

KONSTRUKCJA TEKSTU NA BLOGU - TYTUŁ, LEAD, TREŚĆ
Tekst musi miec swoją logikę i prawidłowa budowę. Pamiętaj aby na początku zachęcić Twojego potencjalnego czytelnika dobrze dobranym tytułem i kilkoma krótkimi zdaniami wprowadzenia. Dzięki temu będzie on z grubsza wiedział, czy reszta artykułu będzie interesująca. Lead, bo tak nazywa się te kilka zdań wprowadzenia powinien być maksymalnie treściwy o podnosic meritum problemu o jakim chcesz pisać w dalszej części. Jeśli piszesz o podrózy motorem nie dawaj tytułu "Magia dwóch kułek" ale na przykład "Jak dobrze jeździć motorem". Miej na uwadze, że ludzie którzy szukają informacji w internecie kierują się prostymi skojarzeniami i skrótami myślowymi. Zapewne bardziej wyrafinowany tytuł będzie ładniejszy, ale nie dotrzesz z nim do zbyt wielkiej liczby czytelników. Na rozwinięcie skrzydeł masz miejsce w śródtytułach, które wizualnie i tematycznie rozdzielają części tekstu pokazując czytelnikowi czego może sie spodziewać w długim artykule. Przykładem jest chociażby ten konkretny wpis.

UKŁON W STRONĘ GOOGLE
Oczywiście, że są inne wyszukiwarki. Ale obecnie liczy się tylko google. Dlatego dobrze w sposób celny i adekwatny wypełnij i uzupełnij parametr "title" bo to on stanie się ambasadorem twojego tekstu w wyszukiwarkach. Najczęściej jest on wyświetlany największą czcionką i w kolorze przyciągającym wzrok. Z kolei parametr "desciption" pozwala na podanie skrótowej informacji o tym, czego będzie można się spodziewać po wejściu na stronę. To taki rodzaj krótkiego tekstu reklamowego. Jego treść najczęściej jest decydująca. Słowa kluczowe pomagają znaleźć stronę w sieci i należy je podawać w dużej ilości, lecz ważne aby były one zgodne z tematyką artykułu. Pamiętaj jednak, że najważniejszym nośnikiem jest tekst, tekst i jeszcze raz tekst. Dlatego raz porządnie napisany artykuł będzie pracował przez lata na popularność Twojej strony lub bloga.

OFIARY KOPUJ - WKLEJ
Największym błędem, oznaką buractwa, cebulactwa, cwaniactwa i czystej głupoty jest kopiowanie tekstów napisanych przez kogoś i podawanie jako swoich na własnej stronie internetowej. Przede wszystkim jest to niezgodne z prawem i podlega konkretnym i surowym przepisom prawa auroskiego i karnego. Zatem jeżeli autor takiego tekstu zorientuje się (a zorientuje na pewno), że ukradłes jego tekst, może wystąpić na drogę sądową, lub (by tego uniknąć) zaproponować Ci rozwiązanie polubowne.
Tak czy inaczej będziesz lżejszy o kilka lub kilkadziesią tysięcy kary za kradzież cudzego efektu pracy. A jeśli twoja strona, lub blog służy sprzedaży czegokolwiek, robi sie jeszcze poważniej. Ja informuję potencjalnych cwaniaków w stopce, że nie wolno im korzystać z tekstów, które tutaj publikuję, chyba że sam im na to pozwolę. I sprawa jest jasna.

Jednoznacznie w tym temacie wypowiada sie dr adwokat Anna Pacholska (pacholska.eu), która poproszona przeze mnie o komentarz nie pozostawia złudzień

Przeczytaj opinię dr adwokat Anny Pacholskiej (kliknij by rozwinąć)
Szeroko rozumiana twórczość – w tym także teksty i zdjęcia publikowane w wersji elektronicznej, zaliczana jest do dóbr osobistych. Dlatego też twórcy przysługuje ochrona, zgodnie z art. 24 kodeksu cywilnego. W wypadku naruszenia dóbr osobistych, twórcy przysługuje prawo żądania: usunięcia naruszenia, zaniechania dalszych naruszeń, złożenia oświadczenia o określonej treści, zapłaty zadośćuczynienia. 
Niezależnie od uprawniań wynikających z przepisów o dobrach osobistych, każdemu autorowi przysługują narzędzia ochrony, wynikające z ustawy o prawie autorskim  i prawach pokrewnych. Są to podobne lecz bardziej rozbudowane instrumenty – w stosunku do tych wynikających z kodeksu cywilnego.
Warto pamiętać, że przywłaszczanie sobie czy wprowadzanie w błąd co do autorstwa utworu albo rozpowszechnienia utworu bez zgody autora jest przestępstwem, za które grożą kary grzywny, ograniczenia lub pozbawiania wolności, także wtedy, gdy przestępstwo nie zostało popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.


Ale nie tylko prawo jest wyznacznikiem wartości dobrze napisanego, indywidualnego i autorskiego tekstu. To przede wszystkim wyniki wyszukiwania błyskawicznie weryfikują jego wartość. Google może bardzo szybko sprawdzić czy dwa identyczne teksty znajdują się w spisie zaindeksowanych przez wyszukwarke stron. Gdy tak się dzieje, strona która opublikowała ten tekst później, zostaje zrzucona na niskie pozycje i raczej nia ma szans znaleźć się wysoko. A wtedy prowadzenie strony internetowej,czy bloga zwyczajnie mija się z celem. Warto więc poświęcić godzinę życia lub więcej i napisać realnie wartościowy, ciekawy i przede wszystkim w stu procentach autorski tekst.

 

W internecie, jak wszedzie, działa zasada wzajemności. Jesli ty jesteś dla kogoś miły, zapewne on będzie taki dla ciebie. Gdy przygotujesz tekst, w ktorym będzie widać, że sie nad nim napracowałes, docenią go zarówno czytelnicy jak i wyszkiwarki.
Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłem choć trochę w zrozumieniu wartości dobrze napisanego tekstu, artykułu, notki lub wpisu na blogu. Stosując sie chociażby do części moich zaleceń masz szanse na sporą ilość odwiedzin swojej strony lub bloga. Czego szczerze Ci życzę :)

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.