Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

jak mówić by być słuchanym

JAK MÓWIĆ, BY BYĆ SŁUCHANYM

Człowiek wypowiada w życiu miliardy słów, część z nich ma sens, część nie. Jednak każdy, gdy już zdecyduje się odezwać liczy, że będzie słyszany a przede wszystkim słuchany. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać wcale nie jest takim oczywistym fakt, że wystarczy się odezwać by nas słuchano. Do tego potrzeba kilku elementów – trzeba wiedzieć o czym się mówi, trzeba mieć co powiedzieć i najważniejsze: trzeba mówić w taki sposób, aby być dobrze zrozumianym. Wtedy inni będą chcieli nas słuchać. Doskonałym przykładem zaprzeczenia tej tezy są politycy, a szczególnie jeden z nich, który zawsze gdy otworzy usta obraża ludzi, twierdząc że jest gigantem intelektu. Ten, który niedawno obraził cały damski ród na forum UE.

MÓWIĆ KAŻDY MOŻE
Ale nie każdy powinien. Zdziwilibyście się, jak wielu ludzi nie ma absolutnie żadnych przemyśleń na temat życia i zjawisk, jakie ich w tym życiu spotykają. Wiele razy spotykałem się z osobami, których każda odpowiedź na dowolny temat zawierała się w truizmach i powtarzanych przez innych frazesach „tak to jest” „tak bywa” „cóż zrobić”. Ci ludzie najpewniej nie zostali wyposażeni w narzędzia pozwalające wypowiadać własne opinie lub mają takowe, ale obawiają się nimi dzielić z innymi ludźmi w obawie przez napiętnowaniem. Niezależnie od powodu najczęściej rozmowa z takim człowiekiem jest jałowa a jej efektem jest strata czasu.

Na drugim biegunie są osoby, które wypowiadają się na każdy temat, nie zawsze mając ku temu kwalifikacje. Często słychać to już w pierwszych ich słowach. Jednak uważaja oni za obowiązek mieć zdanie w każdym temacie. Wiele takich osób chce także na siłę być ważna, a więc kontrowersyjna, wywołując ferment i konflikty swoimi wypowiedziami w gronie rozmówców. Zdanie i opinie takich osób często również są bezwartościowe, nawet jeśli mają sens. Bardzo często zdarza się bowiem, że nikt nie chce słuchac przykrych opinii, nawet jeśli są one poparte obiektywnymi faktami.

KONTEKST GŁUPCZE
„Kobiety są głupsze od mężczyzn” pozwolił sobie powiedzieć na forum UE jeden z polskich debilnych posłów. Nie będę tu analizował czy miał racje czy też nie. Ten polityk jest doskonałym przykładem jak NIE komunikować się z innymi ludźmi. Wiele rzeczy, faktów, wypowiedzi, by być odpowiednio zrozumianymi musi być przedstawione w odpowiednim kontekście, w konkretnym sytuacyjnym sosie, pozwalającym osobom mniej wykształconym lub mniej lotnym w zakresie rozumienia słowa mówionego zrozumieć nas tak, jak chcielibyśmy być zrozumiani.
Zatem jeśli czujesz potrzebę powiedzenia czegoś, co może być uznane za kontrowersyjne, lub natura twojej wypowiedzi jest złożona, przedstaw kontekst tego co mówisz. Spraw, aby rozmówca poczuł się uszanowany widząc, że starasz się tak bardzo jak to tylko możliwe przybliżyć mu problem, pokazać wiele stron spojrzenia na dany temat, pokazać różne sposoby analizy zjawiska o którym chcesz mówić. Dopiero na końcu przedstaw swój wniosek. Gwarantuję ci, że po pierwsze będziesz słuchany z uwagą, a po drugie twoje kontrowersyjnie potencjalnie stanowisko w jakiejś sprawie będzie potraktowane dużo bardziej serio, a być może nawet wzięte pod uwage w dalszej rozmowie lub podejmowanych w jakiejś ważnej sprawie decyzjach.

Jednak nie tylko w kwestiach politycznych czy zawodowych kontekst ma ogromne znaczenie. W codziennym życiu także. Jeśli wśród kolegów, czy w rodzinie zaistnieje jakiś problem, lub kilka pomysłów na rozwiązanie trudnej kwestii wyjaśnij innym w jaki sposób doszedłeś do swojego pomysłu na rozwiązanie problemu, jaka była twoja ścieżka myślowa i dlaczego sądzisz, że twój pomysł ma najwięcej zalet i a jego realizacja największe szanse powodzenia.

Taka metoda ma wiele zalet:
- ułatwisz innym poznanie swojego toku rozumowania
- zrozumieją, że nie upierasz się twardo przy swoim bez sensu lecz masz do tego podstawy
- być może znajdą błędy w twoim rozumowaniu i powiedzą ci o nich
- wspólnie dojdziecie do porozumienia
- rozwiążecie problem a wasze stosunki towarzyskie i umiejętności komunikacyjne ulegną znacznemu polepszeniu.

NIEZROZUMIAŁY GENIUSZ UMIERA SAMOTNIE
Wyobraź sobie taką sytuację.
Młody człowiek jest zafascynowany nauką i medycyną, poświęca swoje młode lata na szkołę, naukę, idzie na studia, nie imprezuje, nie angażuje się w życie towarzyskie, cały wolny czas poświęca nauce. Chce znaleźć lekarstwo na nowotwory. Z czasem okazuje się być coraz lepszy, zgłębia coraz głebsze tajemnice ludzkiego ciała i sposobu zapadania na choroby nowotworowe. Nie ma rodziny, bo cały czas poświeca badaniom i nauce. Po wielu latach w końcu dochodzi do przełomu - odkrywa lekarstwo na najczęściej wystepujące typy nowotworów. Niestety, ponieważ całe życie przebywał niemal wyłącznie we własnym towarzystwie, mało rozmawiał z ludźmi, nie był zainteresowany nabyciem umiejętności społecznych a przede wszystkim komunikacyjnych - nie potrafi opowiedziec nikomu o swoim odkryciu. W swoim ograniczeniu, które hodował wraz z geniuszem, nie potrafi opowiedzieć zwyczajnym ludziom, mediom, nawet lekarzom, na czym jego rewolucyjne okrycie polega. Zamiast wyjaśniac i tłumaczyć skomplikowaną materię swojego odkrycia - obraża ludzi, którzy nie rozumieją jego badań po jedym zdaniu wyjaśnień uważajac każdego, kto nie pojmuje w lot jego geniuszu, za idiotę. A przecież geniusz, wielki naukowiec nie będzie rozmawiał z idiotami. 
Ze względu na brak umiejętności komunikacyjnych i zrozumienia, że inni ludzie mają prawo myśleć inaczej, że trzeba im nakreślić tło, kontekst, mówic do nich słowami, które zrozumieją, nasz przykładowy naukowiec przestał być traktowany poważnie, wkrótce w smutku, zgorzknieniu, poczuciu zmarnowanego życia i niezrozumienia zmarł samotnie w swoim domu gdzieś daleko od ludzi...
Nie jest sztuką być mądrym, a nawet genialnym. Sztuką jest potrafić opowiadać o swoich myślach, przemyśleniach, procesie myślowym, opiniach i odkryciach innym ludziom. Ktos kiedyś powiedział, że radość ma wartość tyko wtedy, gdy możemy komus o niej opowiedzieć. I tak jest ze wszystkim. Warto mieć to na uwadze każdego dnia.


MOCNYM SŁOWEM
Wydaje mi się oczywiste, że dorośli ludzie, którzy żyją na świecie kilkadziesiąt lat powinni do perfekcji opanować sztukę komunikatywnego porozumiewania się z innymi ludźmi. Nie ma w tym przecież nic trudnego, Uczyć mówimy się wszak od narodzin. Jak pokazuje codzienność, szczególnie domowa i rodzinna, rozmowy bywają naprawdę trudne. Jeszcze trudniej jest w biznesie, gdzie od naszych umiejętności komunikacyjnych zależy utrzymanie pracy lub zdobycie kontraktu, zlecenia, klienta. Dlatego niezmiennie stoję na stanowisku, że należy dokładać wszelkich starań, żeby w rozmowie z drugim człowiekiem być nie tylko słyszanym, ale również słuchanym. Aby nie tylko mówić, ale przede wszystkim rozmawiać. A im trudniejszy temat, tym starania o precyzję komunikacji powinny być większe.

Dlatego nie widzę powodu do darzenia szacunkiem kogokolwiek, kto nie posiadł tej prostej umiejętności i nie pojął, że sztuka komunikacji z własnym gatunkiem nie jest ważną cechą. Z tego też powodu brzydzę się politykami, a szczególnie takimi, którzy ujawniają swoja ignorancję i brak podstawowych kompetencji społecznych i komunikacyjnych na arenie międzynarodowej kompromitując kraj, w którym przyszedłem na świat. Bo to właśnie ignorancja i brak poszanowania dla drugiego człowieka stoją najczęściej za arbitralnym wyrażaniem sądów i niechęcią do budowania dialogu.

PS. Inspiracją do powstania tego tekstu było wystąpienie JKM, którego uważam za skrajnego idiotę komunikacyjnego i nie tylko, a także rozmowy kilkoma jego zwolennikami. Szkoda mi was.

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.