Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

urządzenia peryferyjne

Czytanie podczas podróżowania

Podobno większość mieszkańców katolandu nie czyta książek. Jestem w stanie w to uwierzyć. Ktoś, kto musi po 12 godzin pracować, a potem na drugim etacie obrabiać kwestie domowe może nie mieć kiedy usiąść z książką chociażby na chwilę i przeczytac kilka stron. Na drugim biegunie są ci, którzy potrafią tak rozporządzać życiem i czasem że znajduja czas na czytanie. A najwięcej tego czasu jest bez wątpienia w podróży.

Książki, szczególnie te opasłe i grube, czyli najlepsze, z wielowątkowymi historiami, pełnymi fascynujących postaci i opowieści są oczywiście ciężkie, a waga ma spore znaczenie podczas podrózowania. Gdy jeździsz z plecakiem, kilka takich książek pozwala załatwić plecy. Podczas podróżowania samolotem waga bagażu ma strategiczne dla naszego portfela znaczenie. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla osób leniwych (jak ja) oraz podróżujących są czytniki książek, cyfrowych wersji książek, czyli ebooków.

"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała"

I tu oczywiście rodzi się problem, jak czytnik wybrać. Powiem wam jaki ja wybrałem na końcu, najpierw jednak zastanówmy sie nad wadami i zaletami takiego rozwiązania

Czytniki są zazwyczaj cienkie i lekkie. To zdecydowana zaleta. Taki czytnik postawiony w bagażu dodatkowym (np tam gdzie nosisz aparaty lub kamery) potrafi zajmowac absolutnie minimalną ilośc miejsca.

Ilość książek w wersji cyfrowej, którą można umieścić w pamięci takiego czytnika to conajmniej kilka tysięcy. Jeśli nabyłeś czytnik, który ma możliwość zainstalowania karty sd to w zasadzie tylko jej rozmiar ogranicza ilość plików, którą możemy wziąć ze soba w podróż.

Istnieją czytniki, które pozwalają odtwarzać tylko określone pliki, o bardzo konkretnych rodzajach rozszerzeń. Warto dokonać rozpoznania rynku pod tym kątem i wybrać taki czytnik ebooków, który będzie pozwalał na otwarcie największej możliwej ilości rodzajów plików. Te, które bez wątpliwości i fochów czytnik powinien odczytywac to .doc, .pdf, epub, .mobi, .txt, a także inne. Im więcej, tym lepiej. To ważne.

Możliwośc wgrania własnych czcionek to równiez jedna z tych funkcji, która mocno się przydaje. Twórcy ebooków i czytników dokładają oczywiście starań, aby czcionka domyślna była maksymalnie czytelna i klarowna, nie męczyła oczy. Jednak bywa tak, że człowiek jest przyzwyczajony do czcionki, z której korzysta przez lata. I wtedy możliwośc wgrania do czytnika pliku czcionki i zdefiniowanie jej jako domyślnej staje sie bardzo przyjemną opcją. Warto więc poszukać takiego urządzenia, które posiada taką możliwość.

Bateria - wiadomo, im bardziej pojemna, tym lepsza. Dlatego podświetlenie w czytniku ebooków, jest owszem przydatne, ale im mniej używane, tym lepiej dla baterii. Czytniki same w sobie sa tak skonstruowane, że baterie trzymają w nich bardzo długo. Jednak warto wybrać urządzenie, w który, bateria jest maksymalnie pojemna a podswietlenie może być wyłączone.

Klawisze "analogowe" oraz dotykowy ekran - rzecz nie do przecenienia. Sam dotykowy ekran to wygoda i przyjemność. Fajnie. Ale czasami fajnie by było miec do dyspozycji 3-4 przyciski pod ekranem, które pozwolą na dowolne przypisywanie im funkcji. Na rynku znajdziecie kilka takich czytników. Decydując sie na wybór jednego z nich, warto wziąć pod uwagę opisane powyzej funkcje.

Taki czytnik, to - wiadomo - urządzenie elektryczne, które jak wszystkie inne, jest delikatne. Dlatego kupujac tego typu produkt należy zainwestowac od razu w odpowiednie etui, które nie utrudni nam korzystania z czytnika, ale uchroni go przed przypadkowym zarysowaniem, załamaniem czy uszkodzeniem. Szkoda by było zaszczędzic kilka dych a stracić kilka stów nieprawdaż?

I to chyba tyle.

W mojej opinii podróżowanie bez możliwości poczytania w samolocie lub busie jest pozbawione sensu, sprawia że czas się masakrycznie nudzi i ogólnie jest mało przyjemne. A czytnik pozwala nam na obcowanie z wytworami ludziej idei i kultury. Powoduje, że powiększamy zasób słownictwa, a to cecha, która jest niezwykle pożądania podczas życia wśród innych ludzi.

Dla mnie najlepszym rozwiazaniem okazał się czytnik taki, jak widzicie obok . Ale dla was ideałem może okazac sie zupełnie inne urządzenie. Przed dokonaniem wyboru weźcie pod uwagę wszystko o czym napisałem powyżej. Powodzenia :)

"Kto czyta książki, żyje podwójnie" - Umberto Eco

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.