Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

Czym jest prawdziwy hejt i jak na niego reagować

Jak świat długi i szeroki ludzie mają odmienne opinie. Są jednak tacy ludzie, którym życie sie tak bardzo nie udaje, że muszą jakoś swoją złość i smutek przelewać na innych. Część jest odważna i potrafi zmierzyć się ze swoimi emocjami, swoim odmiennym od grupy zdaniem w tzw realu, czyli na żywo. Jednak dużo większą swobode daje im ukrywanie się za zasłoną własnego komputera i za winklem serwera. Taki tchórz staje się dalece bardziej odważny. Czym więc jest hejt i jak sobie z nim radzić?

HEJT WYKLUCZA DYSKUSJĘ
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że ludzie mają prawa miec odmienne od naszego zdanie. Co więcej, mają prawo je prezentowac i wypowiadać. Nie zabierajmy im go. Jednak inna kwestia, czy będziemy na to reagowac. Jako człowiek, który ma już kilak lat za sobą mogę powiedzieć, że sztuka dyskusji to niezwykle skomplikowany temat, a sztuka dyskusji z kimś, kto ma odmienne zdanie od naszego na temat, którego dyskusja dotyczy, to już wyższa szkoła jazdy.
W internecie zdecydowanie każdy kto ma inne zdanie niż grupa, w której się wypowiada od razu mianowany jest "Hejterem". Dzieje sie tak, bo ludzie nie potrzebują zbyt wielu informacji o czymkolwiek, by błyskawicznie to zdefiniować. Ktoś, kto próbuje wyjasnić dlaczego większość się myli po jednej, lub kilku próbach rezygnuje, aby nie kopać się z koniem.
I tu pojawia się problem. Istnieje bowiem cień szansy, że osoba, która nie zgadza się z jakąś grupową opinią, ma cos ciekawego do powiedzenia, może ubogacić nawet internetową dyskusję, wnieśc do niej nowy watek, swieże spojrzenie, jakies odkrycie, czy zaskakujące przemyślenie. Dzięki temu cała dyskusja może stać się bogatsza i ciekawsza, a być może także poszerzyć horyzonty dotychczasowych jej uczestników. Jednak ktoś taki woli zamilknąć, nawet jeśli ma chęć stać się dyskutantem, woli zrezygnować mając na uwadze bycie nazwanym hejterem, tylko z powodu swoich kwalifikacji intelektualnych, którymi mógł lub mogła ubarwić jakąś rozmowę. Zastanówcie się kiedyś nad tym, jak bardzo można zniechęcić kogoś ciekawego do włączenia się do rozmowy, tylko dlatego że jeden czy dwóch prostaków bez umiejętności sztuki prowadzenia dyskusji nazwa go lub ją hejterem.

 

 

Lubię myśleć, ze hejter to taki koleś lub kobieta, którzy mocno spieprzyli sobie życie, narobili tuzin dzieci, sa bezrobotni, siedzą po kokardę w pieluchach, nie widzą dla siebie żadnej szansy na normalne życie, ale mają dostęp do internetu

 

 

NIE CHCĘ HEJTOWAĆ, ALE....
Zaobserwowałęm ciekawe zjawisko. Jeszcze nie tak dawno temu wyrażałes po prostu swoją opinię, jesli uznałeś za stosowne podzielić się nią z innym człowiekiem. Traz wielu boi się ją wyrazić by w odbiorze społecznym nie być uznanymi za hejterów. To określenie zostało tak negatywnie napiętnowane, że ludzie się go wręcz boją. Nie boją się chamswa, rasizmu, glupoty, ale boją się zostanie hejterem... Dziwne, zaprawde dziwne. Wiele wyrażanych opinii czy komentarzy, na przykład opinii o jakiejś knajpce czy restauracji coraz częściej poprzedzana jest zdaniem podobnym do "nie chce hejtowac ale..." . Warto odróżnić czyjąś opinię od celowego ubliżania czy nienawiści, jaką hejt bez wątpienia jest. Opinię ma prawo miec każdy, ma prawo ją również wyrażać i liczyć na próbe bycia zrozumianym przez rozmówce lub grupę rozmówców. Niestety ani szkoła, ani rodzice wielu ludzi nie przygotowują do trudnej sztuki prowadzenia dyskusji i prezentowania argumentów a także rozumienia argumentów innych niż własne. Stąd tak wiele kłótni, bójek, wojten, tych metaforycznych i prawdziwych. Gdybyśmy tylko chociaz odrobinę bardziej chcieli sie rozumieć....

SKĄD SIĘ BIERZE HEJTER?
Lubię myśleć, ze hejter to taki koleś lub kobieta, którzy mocno spieprzyli sobie życie, narobili tuzin dzieci, sa bezrobotni, siedzą po kokardę w pieluchach, nie widzą dla siebie żadnej szansy na normalne życie, ale mają dostęp do internetu w którym siedza tylko na czacie albo fejsie i dosrywają innym ludziom. Czasami bywają tez na blogach. Niestety, mylę się.
Nowoczesny hejter to dobrze wyszktałcona osoba, ze zdecydowanymi poglądami, nie zawsze popartymi jakąś wiedzą, bardzo często jest to żołnierz jakiejś religii, człowiek któremu bardzo łatwo włożyć do głowy każdy system wartości. Im prostszy i mniej wymagający myślenia, tym lepiej dla niego. Gdy już przyjmie jakiś (np polityczny) system myślenia do głowy, będzie go bronił i walczył o niego az do krwi. Będzie obrażał wszystkich, życzył im najgorszych męk, pokazywał kto jest kim w imię tzw "wyższej sprawy", o którą zapytany nie potrafi precyzyjnie odpowiedzieć. Czy można takiego pokonać w jakikolwiek sposób? Nie sądzę. Hejter jest szczęśliwy, gdy ma widownię, gdy wzbudzi ferment, gdy ktoś da sie podpuścić. Może więc po prostu nie reagować? Z drugiej strony brak reakcji to przyzwolenie na hejtowanie... Zapewne każdy z was będzie miał swoją metodę. Ja na ten przykład zdecydowałem sie nie dawac możliwości komentowania na blogu :)

 

 

Warto odróżnić czyjąś opinię od celowego ubliżania czy nienawiści, jaką hejt bez wątpienia jest. Opinię ma prawo miec każdy, ma prawo ją również wyrażać i liczyć na próbe bycia zrozumianym przez rozmówce lub grupę rozmówców.

 

 

KONSTRUKTYWNA KRYTYKA
Oczywiście, istnieje krytyka, możliwe że nawet konstruktywna. Ale za taką krytyką musi stać kontekst, wyjasnienie czemu uważam, że powinienem cos skrytykować, podanie argumentów przemawiających za krytyką. Kostruktywna krytyka nie ma na celu zgnoić tego, kogo dotyczy, ale wpłynąć siłą argumentu na przekonanie rozmówcy, że jego zdanie, opinia, zachowanie czy sposób bycia mają pewne wady, które odpowiednio opisane i uargumentowane, najlepiej z przykładamy i kontekstem każdego z nich dadzą szanse na wywiązanie się na ten temat dyskusji o krytykowanym stanie rzeczy. I to jest najczęściej konstruktywna krytyka. Reszta moi mili, to jest zwykłe chamstwo.

Zwykło sie nazywać to hejtem. A w mojej opinii hejt to nic innego jak zwykłe hamstwo i tyle :)

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.